Zawiasy i prowadnice do mebli – jakie wybrać?

Zawiasy i prowadnice do mebli – jakie wybrać?

Odpowiadają za komfort otwierania i zamykania wszystkich szafek i szuflad, a jednak rzadko zwracamy na nie uwagę. O czym mowa? Oczywiście o zawiasach i prowadnicach. Jakie okucia wybrać, by móc zapomnieć o trzaskających lub zacinających się frontach? I jakie inne, pozornie niewidoczne elementy zabudowy ułatwią nam codzienne czynności i będą długo bezawaryjnie działać?

O dobrych okuciach meblowych zapominamy zazwyczaj tuż po ich zakupieniu. I dobrze, bo te niewidoczne elementy meblowej zabudowy stworzone są właśnie po to, by zapewniały nam komfort i wygodę, a jednocześnie nie angażowały naszej uwagi na co dzień.

To od wytrzymałości i jakości prowadnic, podnośników i zawiasów zależy, czy ruch frontów – ich otwieranie i zamykanie – pozostanie niezauważony czy wręcz przeciwnie. Czy szuflada wsunie się lekko i bezszelestnie czy będziemy z nią walczyć za każdym razem. Czy fronty domkną się cicho i miękko czy też będą głośno trzaskać. Dlatego wybór odpowiednich okuć to kwestia naprawdę istotna, której warto poświęcić nieco uwagi.

Zawiasy meblowe

Zawiasy to podstawowe okucia obecne niemal we wszystkich szafkach. Potrzebne są nawet w tych, w których montuje się szuflady wewnętrzne. Choć niepozorne i wydawałoby się identyczne, w istocie mechanizmy te mogą się od siebie bardzo różnić. To od niuansów budowy zależy ich zastosowanie, a także wytrzymałość i jakość. I to one sprawiają, że wybór odpowiednich rozwiązań jest tak skomplikowany.

Ofertę zawiasów można podzielić na kilka grup. Są rozwiązania ekonomiczne – REJS dla przykładu proponuje je w ramach linii Basic, a także bardziej zaawansowane technologicznie – w przypadku REJS to linie Regular i Expert. Ta pierwsza – Basic polecana jest do standardowych zastosowań. Obejmuje modele nakładane, wpuszczane i bliźniacze, a także kątowe, równoległe i z szerokim kątem rozwarcia – czyli odpowiada na większość potrzeb, z jakimi spotykamy się w zabudowach meblowych.

Z kolei zawiasy z linii Expert polecane są do bardziej wymagających projektów. Wykonane z wytrzymałej stali w technologii click-on są łatwe w montażu i demontażu. Dostępne są z zaślepkami na puszkę i ramię w komplecie i mają funkcję cichego domyku. Szeroka paleta specjalnych rozwiązań zawiasów Expert pozwala tworzyć meble o nietypowych formach i zastosowaniach. Każdy pomysł jest do zrealizowania.

Prowadnice i szuflady

Drugą grupą okuć obecnych zwłaszcza w zabudowach kuchennych i garderobianych są prowadnice do szuflad. I tu na rynku czeka na nas bardzo szeroki wybór mechanizmów o różnej specyfice.

Trudno sobie dziś wyobrazić projekt nowoczesnej kuchni bez szuflad. To jedno z najbardziej docenianych i poszukiwanych rozwiązań o długiej liście zalet. Systemy szuflad np. Slim Box REJS ze względu na swoją budowę i pełny wysuw ułatwiają dostęp do przechowywanych przedmiotów – nawet osobom o ograniczonej sprawności. Jednocześnie pozwalają też w pełni wykorzystać przestrzeń jaką posiadamy. Slim Box dostępne są w kilku wysokościach, dzięki czemu z łatwością możemy dopasować je do naszych potrzeb i specyfiki rzeczy, które zamierzamy w nich trzymać np. w szufladach płytkich układać możemy drobiazgi, zaś w wyższych – większe naczynia i zapasy.

Wróćmy jednak do prowadnic – jakie systemy mamy do wyboru? Proponujemy kilka rodzajów tych mechanizmów. Najprostsze to prowadnice rolkowe, ale warto pamiętać, że te polecane są wyłącznie do szuflad o niskim udźwigu. Znacznie wytrzymalsze są prowadnice kulkowe, które zapewniają płynny, lekki ruch. W zależności od modelu mogą być one wyposażone w mechanizmy: push to open, dzięki któremu, aby otworzyć szufladę wystarczy lekko pchnąć front (modele H 45), albo miękki dociąg gwarantujący delikatne, samoczynne domknięcie szuflady (Solid Slide 3D). Prowadnice te dostępne są w kilku długościach, co pozwala dopasować je do zabudowy.

Jeśli zależy nam, by prowadnic w ogóle nie było widać, warto sięgnąć po Comfort Slide czyli systemy dolnego montażu. Te ukryte pod szufladą mechanizmy, oprócz udźwigu na poziomie 30-40 kg, oferować mogą miękki dociąg i synchronizację wysuwu. I one proponowane są w kilku długościach.

Pomocne akcesoria

Oprócz okuć, w zabudowach różnego typu możemy zastosować szereg innych rozwiązań, które pomogą nam uniknąć co prawda niewielkich, ale dokuczliwych i często zdarzających się niedogodności. Osłonka syfonu – dla przykładu – pozwoli optymalnie wykorzystać przestrzeń tuż pod zlewozmywakiem lub łazienkową umywalką. Montuje się ją w odpowiednio wyprofilowanej szufladzie, dzięki czemu możemy tuż pod zlewem trzymać środki czystości czy akcesoria, a jednocześnie mieć pewność, że żaden drobiazg nie spadnie do wnętrza szafki.

Dostępne w trzech kolorach: białym, srebrnym i grafitowym osłony przeznaczone są do szuflad z dnem z płyty 16mm, o głębokościach od 270 do 650mm. Można je bez trudu przyciąć pod konkretny wymiar, a także – dzięki temu, że są produkowane z elastycznego tworzywa – dopasować do konkretnej szuflady. Można je zamocować do ścianki ustawionej na dnie lub za dnem szuflady. W każdej opcji spełnią swoją funkcję.

Innymi – bardzo funkcjonalnymi, choć niepozornymi rozwiązaniami – są akcesoria do szaf gospodarczych. Różnej wielkości stelaże na rurę odkurzacza, koszyki na detergenty i wieszaki na ściereczki pozawalają uporządkować rzeczy, które trudno jest utrzymać w ładzie. Można je powiesić na ścianie lub drzwiach pralni albo schowka, a tym samym ułatwić sobie sprzątanie i zapewnić swobodny dostęp do urządzeń i środków czystości.

Tak szeroka paleta rozwiązań pozwala na pełną indywidualizację zabudowy meblowej w różnych wnętrzach. Dzięki temu, możemy zaprojektować i wykonać meble dokładnie takie jakich potrzebujemy.

Znajdź najbliższy punkt Rejs lub Zamów On-line

Wprowadź Twoją lokalizację