Segregacja odpadów w domu może być łatwa

Segregacja odpadów w domu może być łatwa

Ilość śmieci, które trafiają na polskie wysypiska zwiększa się z roku na rok. A przecież spora część z nich, mogłaby zostać przetworzona i ponownie wykorzystana. Niezbędna jest jednak do tego ich efektywna segregacja.
I to nie tylko w przemyśle, ale przede wszystkim w naszych domach. Zobaczcie kilka sposobów marki REJS na to, jak maksymalnie ułatwić sobie segregację śmieci w domu i skutecznie zadbać o środowisko naturalne.

Aby segregacja odpadów miała sens, trzeba ją odpowiednio przeprowadzić. Jak robić to dobrze? Śmieci dzielimy na frakcje w zależności od materiału, z jakiego są wykonane. Oddzielnie zbieramy: plastik i metale, szkło, papier, mogące się szybko rozłożyć odpady bio, a także pozostałe odpady zmieszane, których jeszcze nie potrafimy efektywnie wykorzystać.

Tyle teorii, jednak w praktyce często mamy wątpliwości, do którego kontenera powinny trafić konkretne produkty. Zwłaszcza te wykonane z różnych materiałów. O ile istnieje możliwość – np. w przypadku opakowań, rozdzielajmy części papierowe i plastikowe. Gorzej, jeśli nie jest to możliwe. Wówczas czytajmy etykiety. Oto kilka najbardziej problematycznych przykładów. Kartony po mleku czy soku, choć papierowe, trzeba wyrzucić do żółtego pojemnika na plastik, gdyż pokryte są folią. Za to paragony czy zużyte ręczniki papierowe – do czarnych odpadów zmieszanych. Z kolei żarówki, baterie czy sprzęty AGD – należy oddać do specjalnych kontenerów, których coraz więcej na miejskich osiedlach albo do specjalnych punktów prowadzących zbiórki elektrośmieci.

Segreguj odpady w swoim domu - zobacz jak

No dobrze, wiadomo gdzie powinny trafić poszczególne rodzaje odpadów, ale jak pomieścić w domowej kuchni pojemniki na wszystkie te frakcje? Jest na to kilka sposobów.

O ile wybierzemy systemy zaprojektowane z myślą o recyklingu, na pojemniki do segregacji wystarczy tylko jedna, niekoniecznie duża szafka lub wysoka szuflada. Oferta funkcjonalnych i wygodnych w użytkowaniu rozwiązań jest dziś bardzo szeroka, co pozwala dopasować je do własnych potrzeb i przyzwyczajeń. Dzięki nim segregacja naprawdę jest prostsza.

Dostępne obecnie systemy do segregacji odpadów, na przykład wspomnianej marki REJS, różnią się od siebie przede wszystkim sposobem montażu w szafce. Są rozwiązania, które wystarczy wstawić do szuflady, jak np. zestawy PRAKTIKO. Obejmują one wykonane z wytrzymałego tworzywa wiaderka na zbiorczej tacy. Dostępne są w szer. 60, 80 i 90 cm, co pozwala dopasować je do zabudowy, a także przestrzeni jaką dysponujemy. Innym pomysłem jest sam stelaż SORTE, który również przeznaczony jest do szuflad o szer. 60, 80 i 90 cm. SORTE pozwala uporządkować wiaderka i akcesoria do sprzątania, a jednocześnie uniemożliwia ich przesuwanie się.

Innym rodzajem systemów do segregacji odpadów są te, które przytwierdza się do korpusu szafki. Mowa tu o systemach JC i Variant MULTI REJS, które mocuje się w szafkach z frontem otwieranym na zawiasach, lub przytwierdzonym do wysuwanej części stelaża. Co ważne, zestawy te pasują nawet do szafek stosunkowo wąskich o szer. 30, 40 lub 45 cm, co dowodzi, że nawet w niewielkiej kuchni segregacja jest możliwa i może być wygodna.

Innym rodzajem zestawów do segregacji są szuflady SEGREGO. I je mocuje się do korpusu. Przeznaczone są do szafek o szer. 45, 50, 60 lub 80 cm. W tym przypadku kosze przykryte są jedną zbiorczą pokrywą pełniącą funkcję dodatkowej półki. Pełny wysuw gwarantuje łatwy dostęp nawet do pojemników położonych z tyłu. Warto trzymać w nich śmieci, których generujemy mniej. Te, których powstaje najwięcej, lepiej wrzucać do większych wiaderek położonych z przodu. Co ciekawe, szuflady SEGREGO dostępne są również w opcji z elektrycznymi systemami wspomagania otwierania. Dzięki nim (w zależności od rozwiązania) wystarczy lekko nacisnąć front lub przesunąć stopą pod wieńcem dolnym szafki, by szuflada z koszami sama się otworzyła.

Dopasuj segregację do siebie

Co ważne, w zasadzie wszystkie opisane wyżej systemy do segregacji obejmują modele o różnej liczbie i pojemności wiaderek. Dla przykładu PRAKTIKO może mieć od 3 do 4 dużych koszy, a do tego 2 lub 4 mniejsze pojemniki. Z kolei kosze dostępne w różnych konfiguracjach w ramach systemów JC mogą mieć pojemność: 7, 9, 15 lub 20 litrów. Ponadto mogą mieć wysokość 33 lub 44 cm. Dzięki temu łatwiej jest wybrać pojemnik pasujący pojemnością do ilości odpadów z danego materiału i zadbać o porządek w kuchni. Przez to, wybierając odpowiedni dla siebie system, sprawiamy, że segregacja staje się prostsza i bardziej efektywna.

Znajdź najbliższy punkt Rejs lub Zamów On-line

Wprowadź Twoją lokalizację