Małe ułatwienia – co się może przydać w domu?

Małe ułatwienia – co się może przydać w domu?

Czasami drobne i niepozorne akcesoria okazują się być bardziej pomocne niż duże i drogie urządzenia. Uchwyt zamontowany w odpowiednim miejscu, wygodny reling, system ułatwiający utrzymanie porządku w kuchennej szufladzie… to one często stanowią najlepszą receptę na uciążliwe niedogodności. Tylko na jakie rozwiązania warto zwrócić uwagę? I jakie nowości proponują obecnie producenci akcesoriów meblowych?

Wyposażając kuchnię czy spiżarnię skupiamy się na ogół na wyborze dużych elementów i sprzętów. Rozważamy parametry i wygląd urządzeń AGD, myślimy o rozmieszczeniu szafek i szuflad, a także wyposażeniu tych pierwszych w akcesoria meblowe typu cargo czy kornery. Na drobiazgi zwracamy mniejszą uwagę. Trudno się dziwić, wszak w przeciwieństwie np. do lodówki – możemy się bez nich obyć. Tyle tylko, że to właśnie drobiazgi i detale często decydują o tym, czy korzystanie z wnętrza będzie komfortowe.

Ułatw sobie dostęp

Dobrym przykładem są kosze na śmieci i rozwiązania przeznaczone do ich selektywnej zbiórki. Zestawy kilku pojemników, które można w pełni wysunąć z szafki to niewątpliwie najwygodniejsza opcja. Ale przecież nie każdy ma w kuchennej zabudowie tyle miejsca, by zamontować duży system wysuwny. Co wtedy? Można oczywiście ustawić kosz w jednej z szafek (zazwyczaj w tej usytuowanej pod zlewozmywakiem), ale w praktyce trudno nazwać to rozwiązanie praktycznym czy wygodnym. Nawet niewielki kosz zajmuje większą część szafki i jest trudno dostępny. Dobrą opcją jest w tym przypadku półśrodek.

Funkcjonalnym a zarazem niesamowicie prostym wariantem jest zamocowanie kosza na drzwiczkach. Opcja ta nie wymaga nakładów finansowych, ani dokonywania dużych zmian w zabudowie. Żeby ułatwić sobie zadanie warto wybrać wiaderko z odpowiednio wyprofilowanym uchwytem w górnej części i dopasowany do niego profil, który mocuje się po wewnętrznej stronie frontu. Wystarczy nawiercenie dwóch otworów i gotowe. 

Co ważne, tak zamocowany pojemnik służyć może również jako dodatkowy kosz na odpady BIO. Zamocowany w szafce pod blatem roboczym będzie zawsze pod ręką, gdy będziemy musieli usunąć obierki lub resztki warzyw i owoców. Wystarczy uchylić front i zsunąć odpadki, bez konieczności schylania się, wyjmowania pojemnika i tworzenia bałaganu.

Równie prostą metodą na zagwarantowanie sobie łatwego dostępu do najpotrzebniejszych w kuchni produktów jest montaż relingów. Mocowane do ściany nad blatem roboczym rurki, to świetne miejsce do powieszenia koszyków z przyprawami i pojemników ze sztućcami, rolki ręcznika papierowego, ociekarki, a także kubków czy kieliszków. Dostępne w ofercie REJS w dwóch kolorach – chromie i czerni, relingi stanowią nie tylko funkcjonalne uzupełnienie zabudowy, ale również ciekawą dekorację.

Porządek w szufladzie i w spiżarni

Osobną grupę akcesoriów stanowią te, które ułatwiają utrzymanie porządku. Systemy organizacji i maty antypoślizgowe uniemożliwiając przesuwanie się produktów podczas otwierania i zamykania szuflad, sprawiają, że wszystko zawsze leży na swoim miejscu. Koniec z mieszającymi się drobiazgami, przewracającymi się pudełkami i wysypującymi zapasami. Inne rozwiązanie – specjalne stelaże na talerze – ułatwiają nie tylko ich przechowywanie, ale też przenoszenie. Wystarczy chwycić za specjalnie wyprofilowane uchwyty i można przenieść cały stos naczyń bez ryzyka wyślizgnięcia się ich z rąk.

Wartą uwagi nowością są uchwyty na szczotki i mopy. Montowane np. na drzwiach spiżarni, czy do wewnętrznej strony frontów wysokich szafek, umożliwiają szybkie wsunięcie (a kiedy trzeba – wysunięcie) trzonków, sprawiając, że są łatwo dostępne. Jednocześnie zaś eliminują problem wypadających i przewracających się z hukiem narzędzi, co jest częstym i niezbyt lubianym problemem. Analogicznym rozwiązaniem do przechowywania odkurzacza są wykonane z drutu stelaże na rurę. Zabezpieczą one tworzywo przed wyginaniem się i pękaniem, a nam ułatwią przechowywanie urządzenia.

Znajdź najbliższy punkt Rejs lub Zamów On-line

Wprowadź Twoją lokalizację