Strefa przechowywania – zobacz jak wykorzystać cargo.

Strefa przechowywania – zobacz jak wykorzystać cargo.

Choć większość prac związanych z przygotowaniem posiłków wykonujemy w tzw. strefie roboczej, to nie ona jest „odpowiedzialna” za ład w kuchni.
O porządku, lub jego braku, decyduje przede wszystkim to, jak wygląda strefa przechowywania. Czy łatwo nam w niej schować wszystkie produkty, a kiedy jest to konieczne – również je znaleźć? Jak ją dobrze zaprojektować i zorganizować? I jaki związek z tym zadaniem mają systemy cargo REJS?

Mówi się, że im więcej szafek w kuchni, tym lepiej. A to dlatego, że gdzie jak gdzie, ale akurat w tym wnętrzu zawsze są rzeczy, które warto schować przed spojrzeniami gości. Tyle tylko, że szafka szafce nierówna. Często okazuje się, że stosunkowo mała zabudowa okazuje się być bardziej pakowna i funkcjonalna od tej całkiem sporej. Dlaczego tak się dzieje? Kluczem do ergonomicznych i spełniających swe funkcje mebli kuchennych jest ich optymalne rozplanowanie i... wyposażenie w odpowiednie akcesoria.

Zrób plan kuchni

Pierwszym krokiem do stworzenia naprawdę wygodnej kuchni jest odpowiednie jej zaprojektowanie – podzielenie na 5 stref funkcyjnych i rozmieszczenie najważniejszych sprzętów – zlewozmywaka, kuchenki i lodówki. Obok tych dwóch ostatnich warto zaplanować naprawdę pojemne szafki, w których przechowywać będziemy mogli zarówno żywność (bliżej lodówki), jak i naczynia i kuchenne szpargały (bliżej płyty i piekarnika). Dzięki temu przygotowując posiłki będziemy mieli wszystko pod ręką.

Bardzo dobrym i co istotne – szalenie popularnym rozwiązaniem jest zastępowanie w strefie przechowywania tradycyjnych szafek dolnych i górnych, szafkami wysokimi, czyli tzw. słupkami. Pozwalają one na jeszcze lepsze wykorzystanie przestrzeni, którą dysponujemy – również tej nad poziomem blatu, która często bywa niezagospodarowana. Poza tym, pełnić mogą rolę małej spiżarni w mieszkaniach i domach, w których nie można wyodrębnić oddzielnego pomieszczenia przeznaczonego na zapasy. Co więcej, słupki nie tylko są wygodne, ale również, montowane np. obok lodówki czy we wnękach, naprawdę świetnie wyglądają.

Odpowiednie wyposażenie

Jedynym problemem jaki wiąże się z kuchennymi wysokimi szafkami jest kwestia dostępności do przechowywanych w nich zapasów. O ile półki na poziomie oczu są stosunkowo łatwo dostępne, to już te położone wyżej i nad samą podłogą – niekoniecznie. Kto lubi klękać, lub wspinać się na krzesło w poszukiwaniu akurat potrzebnego produktu? Na szczęście istnieją sposoby rozwiązania tego kłopotu.

Jedną z najczęściej polecanych recept są systemy wysuwne, które pozwalają na bezproblemowy dostęp do wszystkich produktów – nawet tych położonych w głębi szafki. W słupkach montować można szuflady np. te wewnętrzne, które chowa się za wspólnym frontem, jak również systemy cargo. Te ostatnie – np. Cargo Maxi marki REJS pozwala na jednoczesny dostęp do wszystkich produktów. Osadzone na wytrzymałym stelażu kilkupoziomowe kosze wysuwają się z szafki całkowicie i… zupełnie bez trudu (przy wykorzystaniu systemów wspomagania ruchu wystarczy lekkie naciśnięcie frontu, by mechanizm wysunął się bezszelestnie). Duży udźwig pozwala na przechowywanie w nich nawet ciężkich produktów np. wody czy zapasu mąki i cukru, a wytrzymałe prowadnice zapewniają komfort ruchu.

Dzięki Cargo Maxi zagospodarować można szafki o różnych rozmiarach – również te stosunkowo wąskie, które naprawdę ciężko wykorzystać bez akcesoriów meblowych.

Wprowadzone w czerwcu br. do oferty REJS Cargo Maxi Boczne z linii Maxima dostępne są w dwóch szerokościach – 150 i 200 mm. Pięć wykonanych z drutu koszyków idealnie sprawdzi się w przechowywaniu puszek, pudełek i toreb z zapasami żywności. W zależności od specyfiki produktów, które chcemy na nich ułożyć, możemy zmieniać ich położenie. Możemy również zamontować kilka podobnych systemów obok siebie – w oddzielnych szafkach, by zaprowadzić ład w zapasach i ułatwić sobie do nich dostęp.

 

Znajdź najbliższy punkt Rejs lub Zamów On-line

Wprowadź Twoją lokalizację